Projekt i wykonanie: M. Papuga

b_250_0_16777215_00_images_stories_2012-13_czarna_ks_kolorow_SDC11975.JPG

CZARNA KSIĄŻKA KOLORÓW  - SPOTKANIE

„A królem kolorów jest czarny. Jest delikatny jak jedwab  –  tak jak wtedy, kiedy mama przytula Tomka i okrywa go swoimi długimi włosami.”

To fragment „Czarnej książki kolorów” -  autorką, której jest  Menena  Cottin . To książka niezwykła, inna, dziwna, nietypowa a jakże ciekawa i interesująca. To ona była inspiracją do spotkania z najmłodszymi  czytelnikami  (kl. I) w Filii Bibliotecznej  w Brzozowej, to ona dała  im  ułamek rzeczywistości w jakiej znajdują się osoby niewidome, pobudziła wyobraźnie, uruchomiła zmysły , których wcześniej nie doceniali.

Spotkanie zaczęliśmy od wyciszenia się przy muzyce relaksacyjnej (odgłosy strumyka, ptaków, itp.)następnie realizowaliśmy scenariusz spotkania punkt po punkcie. Ulubione kolory i  z czym się one kojarzą  nie sprawiały dzieciom żadnego problemu, ale przy „czytaniu” książki pojawiły się trudności,  bo tu  przy zamkniętych oczach dotykając  ilustracji trudno było „odczytać” o czym była mowa. Trudności były też przy odgadywaniu przedmiotów, ale prawdziwe emocje wywołało „napisanie” swojego imienia alfabetem  Braille`a. Dzieci deklarowały, że będą w domu ćwiczyć „pisanie” imion swoich domowników.

Chociaż spotkanie miało swobodny, luźny charakter to jednak dzieci bardzo poważnie i emocjonalnie podchodziły do każdego zadania, a kiedy pojawiał się problem przyznawały, że to jednak nie takie proste jak by się wydawało.

A dlaczego przedmioty zawinięte w gazetę ? Przecież byłoby łatwiej bez owijania.”

„ E -  to bardzo łatwo trafić do kolegi po głosie, przecież ich znamy”

„Proszę Pani to trudne chyba nie dam rady „ wykuć” swojego imienia, bo jest długie”

Zarówno Pani wychowawczyni  jak i dzieci przyznały zgodnie, że spotkanie było owocne i w jakimś stopniu przybliżyło im postrzeganie świata przez osoby niewidome.

Biblioteka serdecznie dziękuje Pani wychowawczyni  jak i dzieciom za udział w spotkaniu, które przyniosło mam nadzieję obustronne korzyści.

Dorota Mędrek

 

 

 

{gallery}2012-13/czarna_ks_kolorow{/gallery}

Odsłony: 1806