Projekt i wykonanie: M. Papuga

Rys historyczny Brzozowej - wystąpienie Walentyny Cieśli Nosal podczas Jubileuszu 800-lecia Brzozowej

Ekscelencjo ks. Biskupie,

Szanowni Goście,

drodzy Mieszkańcy Brzozowej!

 

Z okazji jubileuszu 800-lecia Brzozowej przypadł mi zaszczyt przedstawienia dziejów naszej miejscowości. Ze względu na ograniczenia czasowe będzie to tylko zarys, gdyż w kilkunastu minutach trudno przedstawić to, co się działo tutaj przez 800 lat.

Chciałam na wstępie zaznaczyć, że pierwszym inicjatorem obchodów tej rocznicy był pan doktor Marian Cieśla, który jest tu z nami i z tego miejsca chcę mu serdecznie podziękować.

Pierwsze wzmianki o początkach Brzozowej występują w dziele Jana Długosza „Liber Beneficjorum” mówiącym, że w 1215 r Brzozowa była zobowiązana do świadczenia wobec kapituły krakowskiej dziesięciny pieniężnej, którą wyznaczył biskup krakowski Wincenty Kadłubek.

W pierwszej połowie XIII wieku Brzozową nabyli Gierałtowie. Był to ród rycerski przybyły nad Dunajec ze Śląska. Musieli być związani ze wsią, bo jeszcze wiele lat później, kiedy Brzozowa przeszła w inne ręce, wśród studentów Akademii Krakowskiej  widniało nazwisko Stanisława syna Gierałta z Brzozowej.

Czytaj więcej: Rys historyczny Brzozowej

WIELKI JUBILEUSZ BRZOZOWEJ ZA NAMI

 

28 czerwca 2015 roku przy budynku Szkoły Podstawowej w Brzozowej miały miejsce uroczyste obchody 800-lecia miejscowości, które honorowym patronatem objęli ks. Biskup dr Andrzej Jeż - Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej, Pan Roman Łucarz - Starosta Powiatu Tarnowskiego oraz Pan Bogdan Stasz - Wójt Gminy Gromnik.

Do tego święta brzozowianie przygotowywali się od dłuższego czasu, a nad całokształtem prac czuwał Komitet Obchodów, w skład którego wchodzili: ks. Stanisław Wojtas – Proboszcz Parafii, Wojciech Żaba - radny, Zbigniew Gotfryd – Prezes OSP, Bolesław Buratowski – Dyrektor SP w Brzozowej, Wojciech Gądek – Sołtys Brzozowej, Walentyna Cieśla-Nosal - historyk i Dorota Mędrek - bibliotekarka.

Uroczystość rozpoczęła się już o godz. 11.00 atrakcjami dla dzieci, a także degustacją potraw regionalnych i kiełbaską z grilla. Od godz. 11.00 można również było wpisywać się do Księgi Pamiątkowej, obejrzeć prace plastyczne złożone na konkurs „Moja mała Ojczyzna” oraz zakupić pamiątkowe znaczki jubileuszowe. Wtedy też rozpoczął się bieg jubileuszowy w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i dzieci. Organizatorem zawodów był Pan Bolesław Buratowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzozowej.

Następnym ważnym punktem obchodów a jednocześnie „niecodziennym zadaniem fotograficznym” było wykonanie przez Pana Stanisława Malika, dokładnie o godz. 14.00, wspólnego pamiątkowego zdjęcia brzozowian z perspektywy lotu ptaka. Zdjęcie zostało zrobione na boisku trawiastym, znajdującym się obok budynku szkoły.

Świętowanie jubileuszu oficjalnie rozpoczęło się o godz. 15.00 uroczystą Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej Andrzeja Jeża, po czym nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy ku czci ks. Józefa Boducha oraz tablicy upamiętniającej jubileusz miejscowości Brzozowa. Warto nadmienić, że Ks. Boduch uratował w 1944 r. wieś od spalenia i około 100 mieszkańców Brzozowej od rozstrzelania. W procesji do ołtarza polowego wzięły udział poczty sztandarowe OSP z Brzozowej, Chojnika, Gromnika, Siemiechowa i Rzepiennika Marciszewskiego. Oprawę Mszy św. wzbogacił oraz uatrakcyjnił minikoncert grupy „Śpiewem Chwalmy Pana”.

Po Mszy Św. miało miejsce przywitanie zaproszonych Gości przez Pana Wojciecha Gądka, Sołtysa Brzozowej oraz przedstawienie przez Panią Walentynę Cieślę-Nosal, emerytowaną nauczycielkę historii i rodowitą brzozowiankę rysu historycznego Brzozowej. Następnie głos zabrała Pani Anna Kuczera, autorka książek o ks. J. Boduchu. Ponadto kolejno głos zabrali Goście: Michał Wojtkiewicz, Poseł na Sejm RP, który odczytał list gratulacyjny od Prezydenta Elekta Andrzeja Dudy, Józef Rojek, Poseł na Sejm RP, Prof. Kazimierz Wiatr, Senator RP, Zbigniew Karciński, Wicestarosta tarnowski, Bogdan Stasz, Wójt Gminy Gromnik.

Kolejnym bardzo ważnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Brzozowej, na którą złożyły się  inscenizacja legendy o powstaniu Brzozowej, scenka rodzajowa z codziennego życia mieszkańców w zamierzchłych czasach oraz polonez w wykonaniu uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Brzozowej. Tę część wypełniły także przyśpiewki w wykonaniu brzozowskich śpiewaków-amatorów, które miały szczególny charakter i wprowadziły niektórych zgromadzonych w nastrój wspomnień. Śpiewającym towarzyszyła kapela „Siemiechowianie”. Na zakończenie części artystycznej odbyło się wręczenie upominku ks. Biskupowi – rzeźby św. Ambrożego patrona pszczelarzy, wykonanej przez Pana Stanisława Sochę oraz pamiątek wszystkim zaproszonym Gościom – rzeźb przedstawiających Jezusa Frasobliwego wykonanych przez Pana Adama Cichońskiego, brzozowskiego rzeźbiarza.

Następnie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Gromniku i ogłoszenie wyników biegu jubileuszowego oraz wręczenie nagród.

Około godz. 19.00 wszyscy uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na poczęstunek - do degustacji bigosu, ciast, serów, parowców oraz innych smacznych wyrobów wiejskich, przygotowanych przez brzozowskie gospodynie i miejscowych gospodarzy.

Ostatnim punktem programu tej niecodziennej uroczystości był występ zespołu BABYLON oraz zabawa taneczna z zespołem FART. Cała uroczystość miała wyjątkowy charakter i przebiegła w bardzo miłej atmosferze, której nie zakłócił nawet niespodziewany deszcz. Większość uczestników imprezy bawiła się przy muzyce prawie do „białego rana”.

Brzozowskie święto nie odbyłoby się, gdyby nie życzliwość i pomoc wielu osób, firm i instytucji, a były to: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, Powiat Tarnowski, Grupa Azoty, Firma Gładysz i Synowie, Firma WIS Janusz Wantuch, Ks. Stanisław Wojtas - Proboszcz Brzozowej, Firma Kabanos, Firma MEGRES.EU Zbigniew Gotfryd, Bolesław Buratowski - Dyrektor miejscowej Szkoły, Firma „Żabka” Alina i Wojciech Żaba, Pan Stanisław Malik, Pan Janusz Sowa - właściciel Zakładu Kamieniarskiego, Gmina Gromnik, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Gromniku, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Brzozowej, Biblioteka Publiczna w Gromniku Filia w Brzozowej, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ptaszkowej, p. M.Dzięciołowska, Policja z Komisariatu Cieżkowice i Tarnów. Gdyby nie wspaniała współpraca i zaangażowanie wszystkich mieszkańców Brzozowej, a także niektórych osób z Policht i Faściszowej, nie byłoby takiego święta.  Komitet Obchodów 800-lecia Brzozowej jeszcze raz serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Szczególnie należy podkreślić przychylność władz gminnych oraz  pracę nowego radnego, Pana Wojciecha Żaby, który potrafił przekonać radnych do przekazania znacznych środków na zorganizowanie jubileuszu.

Obchody jubileuszu 800-lecia Brzozowej rejestrowane były przez lokalne media: Radio RDN Małopolska, portal Pogórze24, Gościa Niedzielnego, Telewizję IMAV.

Jubileusz, jak każde święto, wydarzenie trwa krótko i mija. Organizatorzy zadbali jednak, aby w pamięci potomnych pozostał ślad na dłużej. I tak, wszystkich, którzy odwiedzają Brzozową powitają przydrożne znaki, umieszczone na granicach z Gromnikiem i Faściszową, informujące o tym wielkim wydarzeniu. W miejscowości pozostaną dwie tablice pamiątkowe - przy szkole ku czci ks. J. Boducha, a przy Domu Ludowym - upamiętniająca 800 lat miejscowości. Pamiątkowy obraz - zdjęcie z lotu ptaka ponad trzystu brzozowian - ozdobi ścianę w niejednym domu. Zaś Księga Pamiątkowa mieszcząca wpisy kilkuset osób, wzbogacona zdjęciami i listami gratulacyjnymi będzie przypominać przez następne wieki o tym wydarzeniu. Gościom zaproszonym na jubileusz pozostaną rzeźby przedstawiające Chrystusa Frasobliwego. I w tym miejscu Bogu niech będą dzięki za to, że pozwolił nam dożyć tych dni i wciąż ma nas w swojej opiece!

Czytaj więcej: Plakat 800 lecie

Regulamin Biegu 800-lecia  Brzozowej

Organizator:  Szkoła Podstawowa w Brzozowej

TERMIN: 28 czerwca 2015 roku, godzina 1100

Trasa: bieg terenowo - przełajowy, długość pętli 1550m.

Uczestnictwo:

W Biegu mogą startować zawodniczki i zawodnicy, którzy ukończyli 15 lat. Uczestnictwo w zawodach należy zgłosić w sekretariacie szkoły (tel. 14 6516099) w godz. od 8.00 do 12.00 lub e-mailem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do dnia 24 czerwca. Przy rejestracji należy  podać imię, nazwisko, datę urodzenia    i miejsce zamieszkania. Wszyscy zawodnicy zostaną zweryfikowani w biurze zawodów w dniu 28.06.2015 r. w godz. 900 - 1000.       W czasie weryfikacji zawodnicy muszą okazać dowód osobisty lub inny dokument tożsamości celem sprawdzenia daty urodzenia. Pobiorą również  numer startowy, co będzie oznaczało akceptację niniejszego regulaminu oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb organizatora, Każdy uczestnik zobowiązany jest podpisać oświadczenie potwierdzające, że jego stan zdrowia pozwala na uczestnictwo w tym biegu. Osoby niepełnoletnie muszą przedłożyć zgodę rodziców na udział w tej imprezie.

Czytaj więcej: Regulamin Biegu 800-lecia Brzozowej