Projekt i wykonanie: M. Papuga

Adam Cichoński - życiorys

Adam Cichoński - życiorys

Motto pana Adama:

"Drewno jest cierpliwe - milczy, poddaje się mojej woli."

Adam Cichoński urodził się 20 czerwca 1955r. w małej miejscowości Brzozowej.  Najpierw uczył się w szkole podstawowej, następnie w Z.S. Przemysłu Szklarskiego w Tarnowie jako hutnik szkła gospodarczego. Po jej ukończeniu podjął pracę w Hucie Szkła Gospodarczego "Tarnów". To że jest jedynakiem, zdecydowało o jego powrocie na wieś, aby przejąć po rodzicach gospodarstwo. Właśnie dzięki powrotowi zajął się rzeźbiarstwem ludowym. Jak sam mówi: "Nie umiem dokładnie określić skąd naprawdę, to się u mnie wzięło, ale sądzę, że chyba o tym  mówią gwiazdy, a mianowicie ja jestem z spod znaku Bliźniąt, ponoć wszyscy z pod tego znaku mają skłonności do sztuki"

Rzeźbić zaczął zimą 1984r.  W roku 1983 zrobił 14 sztuk płaskorzeźb, ale "to nie było to". Po roku przerwy znów opętała go chęć tworzenia sztuki.  Praca go pochłania, daje satysfakcję, odpręża. Pan Adam czuje, że znalazł to czego szukał. Pierwszą wystawę miał w klubie "Zachęta" w Tarnowie w dniach 26.04 - 11.05.1984r.

Jego rzeźby przedstawiają świątki, rzeczy sakralne. W głębi duszy czuje coś ludowego, dlatego właśnie lubi rzeźby o tej tematyce.

Pragnie jednego: sprawdzić się na paru wystawach i konkursach, zawrzeć  znajomości z mistrzami dłuta i  wstąpić kiedyś w ich liczną „rodzinę."

„Nie wiem czy mam jakieś szanse, ale będę próbował." – mówi pan Adam.

 

Oprac.: Mariola Gądek,  „Brzozowa S.A.”

 

{mp3}Adam_Cichoński{/mp3}.

{gallery}2016/adam_cicho{/gallery}