Projekt i wykonanie: M. Papuga

Kapliczki

Utworzono: czwartek, 29, lipiec 2010

Liczne kapliczki, figury oraz krzyże przydrożne to wielkie bogactwo naszej miejscowości... Oto niektóre z nich.

 

Kapliczka na parceli A. Cichońskiego przy polnej drodze z Brzozowej do Siemiechowa w otoczeniu czterech lip. Wybudowana została w 1855 r. przezb_250_0_16777215_00_images_stories_Marcin_kapliczki_1.png właściciela ziemi Józefa Bienia. Wykonana jest z kamienia, otynkowana, kryta dachówką. Wejście prostokątne, w nim nowsze drzwi klepkowe z motywem krzyża; powyżej, w trójkątnym szczycie wnęka z gipsową figurką Najświętszej Maryi Panny. Dach dwuspadowy. Wewnątrz ołtarzyk z obrazem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej malowany na desce. Brzozowa — przy polnej drodze z Brzozowej do Siemiechowa.

 

 

Fot. Wróbel Damian

 

 

Pierwotnie na tym miejscu stała drewniana kapliczka, która była wzniesiona przez teścia St. Kujawskiego — Pawłowskiego. Betonowa, na planieb_250_0_16777215_00_images_stories_Marcin_kapliczki_2.png czworoboku, wysmukła z zaszkloną wnęką, a w niej gipsowa figurka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Nad nią krucyfiks. Na trójkątnym zadaszeniu metalowy krzyż. Kapliczka wybudowana w 1965 roku z fundacji Stanisława Kujawskiego przez Mirosława Zygadło z Suchej Góry. Brzozowa — parcela Kujawskich.

 


 

Fot. Jarosz Dominik

 

 

Pracę wykonał Józef Dutka. Obecny wygląd to efekt przebudowy, w latach 80-tych XX wieku. Roboty zleciły Anna Wójcik, z domu Zygadło i Emiliab_250_0_16777215_00_images_stories_Marcin_kapliczki_3.png Szczepanik. Ceglana, w formie płytkiej absydy z niszą i szczycikiem od frontu; w zwieńczeniu krzyżyk. W niszy rzeźba św. Jana Nepomucena. W czasie II wojny światowej (1945r.) odrestaurowana przez Tomasza lub Michała Gągo na zlecenie Stanisława i Anny Wójcików. Kapliczka św. Jana została zbudowana po I wojnie światowej jako wotum wdzięczności za zdrowie i błogosławieństwo Boże. Fundatorami budowli była rodzina Zygadłów. Brzozowa — parcela Mariana Sochy przy drodze głównej powiatowej


Fot. Wróbel Damian

 

 

Na ceglanym postumencie ustawiona jest przeszkolona z trzech stron betonowa szafka. W jej środku umieszczono figurkę Matki Bożej Fatimskiej. Zab_250_0_16777215_00_images_stories_Marcin_kapliczki_4.png metalowymi, przeszklonymi drzwiczkami znajduje się mały krzyżyk. Budowlę zwieńcza duży dwuspadowy dach z podbitką sidingową. Nocą podświetlana. Budowniczymi i fundatorami są rodziny Gądków. Powstała w roku 2002. Figura — parcela Wojciecha Gądka (Stawki).

 

 

Fot. Damian Wróbel

 

 

Pierwotnie na tym miejscu znajdowała się drewniana kapliczka powieszona na lipie. Jej fundatorką była Józefa Adamowska. Po ścięciu drzewa w tymb_250_0_16777215_00_images_stories_Marcin_kapliczki_5.png miejscu postawiono drewniany krzyż. Murowana, na niskim postumencie znajduje się czworoboczna wnęka z drzwiczkami na zawiasach i z klamką. We wnętrzu figurka Najświętszej Marii Panny. Całość zwieńcza czterospadowy płaski daszek. Kapliczka zorientowana w kierunku północnym pomiędzy czterema lipami. Prawdopodobnym jej fundatorem jest Jan Gniadek. Kapliczka — na parceli Stanisława Gniadka.

 

 

Fot. Jarosz Dominik

 

 

Kapliczka murowana. Wzniesiona w 1922 roku w związku z porządkowaniem mogił żołnierskich. Wykonana z cegły, z betonowym zadaszeniem.b_250_0_16777215_00_images_stories_Marcin_kapliczki_6.png Czworoboczna, z wnęką, zwieńczona trójkątnym szczycikiem. We wnęce znajduje się gipsowa figurka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Do 1974 roku znajdowała się rzeźba św. Nepomucena. Na cmentarzu wojennym nr 184 Brzozowa — Podlesie.

 

 

Fot. Wróbel Damian

 

Opracował: Wojciech Buratowski na podst. książki ,,Brzozowo Kocham Cię”(rok 2003)

 

Kapliczka – na parceli p. Skorupy

Kapliczka na postumencie wzniesiona w 1860 roku z fundacji Stanisława i Rozalii Rzepków. Lastrykowa (pierwotnie kamienna), wewnątrz przeszklenia – posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na czworobocznym postumencie znajduje się płaskorzeźba św. Stanisława Biskupa. W 1972 roku została odnowiona i ogrodzona przez wnuka fundatorów- Jana Rzepkę.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_01.jpg

fot. Joanna Buratowska

 

 

 

 

Kapliczka – położona na parceli Mariusza Brzozowskiego

Położona na wzniesieniu przy drodze głównej, powiatowej, na stoku południowym w ogródku pomiędzy lipami. Czworoboczna, na postumencie, wykonana z piaskowca. W środkowej części budowli usytuowana jest wnęka ze zdejmowanymi drzwiczkami we wnęce -  Figura Najświętszej Marii Panny. Nad nią umieszczony betonowy krucyfiks, zadaszony. Całość bielona, dach pomalowany na czarno.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_02.jpg

fot. Joanna Buratowska

 

 

 

 

Figurka – na parceli Władysławy Cygan

Wzniesiona w 1917 r.z fundacji Alojzego i Tekli Cieślów, jako wotum za ocalenie od kul w czasie I wojny światowej. Wykonana z kamienia w zakładzie znanego bocheńskiego kamieniarza Wojciecha Samka. Przedstawia posąg Serca Jezusa. Osłonięta ozdobnym, łukowatym, blaszanym zadaszeniem. Szczyt zwieńcza metalowy krzyżyk. Poniżej czworoboczny, uskokowy postument z płaskorzeźbami Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i świętych: Franciszka i Antoniego. Na samym dole tabliczka z napisami.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_03.jpg

fot. Joanna Buratowska

 

 

 

 

Kapliczka – parcela p.Zmarlak

Kapliczka lastrikowa  na czworobocznym podwyższeniu, z trzech stron przeszkolona. Drzwiczki od strony południowej. Przykryta sferycznym, blaszanym dachem ze szczytową szybą matową w kolorze żółtym. Daszek posiada rynienki. Wewnątrz znajduje się figurka Najświętszej Maryi Panny. Została zbudowana przez Antoniego Bartosika w 1999 roku na życzenie nieżyjącego już Piotra Gniadka.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_04.jpg

fot. Damian Wróbel

 

 

 

 

Kapliczka – parcela Stanisława Wójcika (z prawej)

Sprawiona w 1942 roku z fundacji Marii Wójcik.

Drewniana szafkowa, ozdobna, z ludową rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego. Słup wysoki zakończony sterczyną. Położona przy drodze głównej.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_05.jpg

fot. Dominik Jarosz

 

 

 

Kapliczka – na parceli Władysława i Marii Budzyńskich

Obecna kapliczka została ufundowana przez M. i W. Budzyńskich. Na trzystopniowym, zwężanym postumencie znajduje się przeszklona, szafkowa kapliczka z hemisferycznym, metalowym zadaszeniem. Wewnątrz figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Poniżej figurka Serca Pana Jezusa. Wykonawcą całości jest ludowy artysta kamieniarz – Tadeusz Tobiasz.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_06.jpg

fot. Damian Wróbel

 

 

 

Krzyż – przysiółek Kieroniówka

Pomiędzy dwoma potężnymi modrzewiami postawiono drewniany krzyż. Został on przeniesiony tam z dziedzińca kościelnego, ustępując miejsca nowemu krzyżowi misyjnemu. Na tym stanowisku uprzednio też stał drewniany krzyż, który uległ zbutwieniu.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_07.jpg

fot. Dominik Jarosz

 

 

 

Kapliczka – na parceli Janusza Wójcika (w Oleksówce)

Kapliczka na betonowym, czworokątnym słupie. Do betonowej podstawy przytwierdzona jest blaszana, otwarta szafka z metalowym daszkiem spadającym w cztery strony. Całość zwieńcza krzyżyk. Wewnątrz znajduje się Matka Boża trzymająca na ręku Pana Jezusa. W pobliżu rośnie lipa, pod kapliczką  dwa płożące iglaki. Całość ogrodzona drewnianym płotem. Opiekę nad tym uświęconym miejscem  sprawuje rodzina Wójcików.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_08.jpg

fot. Damian Wróbel

 

 

 

Grota – ogród Józefa Jasnochy(w Granicach) (z prawej)

Grota jest zbudowana z kamienia naturalnego – łupanego piaskowca. Spoiwo to zaprawa cementowa. Swym kształtem podobna do gotyckiego okna. W jej wnętrzu stoi duża figurka Matki Bożej. Pod grotą znajduje się wnęka z łukowym sklepieniem również kamienna.  Fundatorami budowniczymi jest rodzina Jasnochów. Powstała w 2002 r.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_09.jpg

fot. Dominik Jarosz

 

 

 

 

 

 

Figura – Serca Pana Jezusa

Położona przy przydrożnej ścieżce na polu p. Gniadka pomiędzy Romanem Cieślą a Wojciechem Wójcikiem. Fundatorami byli Anna i Piotr Gniadek. Wykonał ją w 1912 roku majster z Tarnowa – pan Gucwa. Jako budulec służył kamień i beton. Figurka Serce Jezusa osłonięta jest niedużym metalowym, łukowym daszkiem, z powycinanymi od frontu zębami, wspartym na 4 prętach. Szczyt daszku wieńczy stalowy krzyżyk. Na postumencie wyryta jest modlitwa: „O Panie Jezu, przed Twym obliczem jesteśmy prochem i więcej niczym”. Odnowiona  w 1997r. w czasie misji parafialnych przez właściciela i sąsiadów.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_10.jpg

fot. Damian Wróbel

 

 

 

Kapliczka – położona koło Marka Gniadka(na Potępówce)

Według podań pierwszymi fundatorami była rodzina Knapików, w czasach, gdy  na tych terenach panowała epidemia cholery. Potem opiekę nad kapliczką objęła rodzina Gądków, z których wywodził się Stanisław Gądek, nauczyciel w Brzozowej i w Gromniku. Święta budowla zaczęła niszczeć, a właścicieli nie było stać na renowację. Pieniądze na wykonanie nowego krzyża przekazała Barbara Gniadek, w tajemnicy przed mężem Władysławem. Budowniczym krzyża jest Franciszek Cieśla. Na krzyżu osadzonym stalowym uchwycie powieszona jest stalowa drewniana szafka, nieoszklona. Wewnątrz figurka Najświętszej Maryi Panny. Szczyt daszku zwieńcza malutki krzyżyk.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_11.jpg

fot. Damian Wróbel

 

 

 

 

 

 

Krzyż misyjny – Polichty

Drewniany krzyż sporych rozmiarów z napisem ,,Przez Maryję do Jezusa”, usytuowany prawie w najwyższym punkcie miejscowości. Został przeniesiony z dziedzińca kościelnego parafii brzozowskiej(w 1997r.) staraniem Marii i Stanisławy Gucwa. Jego poprzednie miejsce zajął nowy krzyż misyjny. Pięknie położony na tle lasu, panoramy Brzozowej i Siemiechowa. Znajduje się na gruncie Kazimierza  Osyski.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_13.jpg

fot. Dominik Jarosz

 

 

 

 

 

 

Figurka Chrystusa Frasobliwego

Rzeźba dłuta Stanisława Sochy, stojąca obok drogi gminnej na posesji p. Sochów. Została wykonana w 1982 r. w rocznicę zawarcia związku małżeńskiego przez właścicieli, a rok później poświęcona przez księdza E. Laskowskiego.

W 2010 r. kapliczkę odrestaurowano i  przeniesiono nieopodal.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_14.jpg

fot. Edyta Gądek

 

 

 

 

 

 

 

Chrystus Frasobliwy - ogród K. i Z. Gotfryd

Rzeźba drewniana dłuta p. Stanisława Sochy, rzeźbiarza z Faściszowej. Osadzona na podstawie z naturalnego kamienia (łupany piaskowiec) zespolonego zaprawą cementową. Podstawa imituje mały wodospad, a spływająca woda zasila oczko wodne u podnóża figury (wykonawcą jest właściciel, Z. Gotfryd). Figurka powstała w 2004 r. jako wotum wdzięczności rodziny za łaski otrzymane od Boga.

b_250_0_16777215_00_images_stories_Albert_nr_15.jpg

fot. Dominik Jarosz